menusearch
naghsheno.net

پاسخ به یک سوال همیشگی: وقتی که بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟ ,

۱۳۹۷/۹/۲۵ یکشنبه
(0)
(0)
پاسخ به یک سوال همیشگی: وقتی که بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟
پاسخ به یک سوال همیشگی: وقتی که بزرگ شدی می‌خواهی چه کاره شوی؟

به نظر می‌رسد اغلب کودکان و جوانان با این سوال مواجه می‌شوند: «وقتی بزرگ شدی میخواهی چه کاره شوی؟». و پس از پاسخ به این سوال با تکان دادن سر، لبخند، جمله‌ای مانند «چه خوب» و احتمالا اندکی  قضاوت روبرو می‌شوند. هر دو طرف ممکن است پس از پایان این گفتگو به این فکر کنند که آیا پاسخ طرف مقابل مهم بوده و حتی ممکن است به این فکر کنند آیا نیازی به مطرح کردن این سوال بوده است. بر اساس ده‌ها سال تحقیق در آزمایشگاه‌ها، پاسخ کوتاه به هر دو سؤال بله است. البته، پاسخ‌های طولانی، کمی پیچیده‌تر و ظریف‌تر هستند.

 

در یک مطالعه، پاسخ‌های بیش از 250 دانش آموز کلاس هشتم به سوال «شما در 10 سال آینده مشغول انجام چه کاری هستید؟» مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. پاسخ‌ها به دو گروه تقسیم شده اند: آن‌هایی که شامل یک آموزش چهار ساله دانشگاهی در برنامه خود بوده‌اند (برای مثال «رفتن به دانشگاه و شروع یک دوره تحصیلی جدید به عنوان یک مهندس») و کسانی که شامل یک دوره تحصیلی چهارساله دانشگاهی نبودند (مثلا «من فوتبال بازی خواهم کرد»). نتیجه این بود که به‌طور متوسط دانش آموزانی که پاسخ هایی را مبتنی بر آموزش دانشگاهی ارائه می دهند ، در طول سال تحصیلی نیز بیشتر وقت خود را به تکالیف‌شان اختصاص می‌دهند و نمرات بالاتری کسب می‌کنند. علاوه بر این، به برخی از دانش آموزان به صورت تصادفی تکلیفی اعلام شد تا درباره نقش دانشگاه در موفقیت آینده‌شان فکر کنند، و به گروهی دیگر اعلام شد که درباره راه‌های موفقیت بدون نیاز به دانشگاه اطلاعات کسب کنند، نتیجه این آزمایش نشان داد که دسته اول زمان بیشتری را به انجام کارهای مدرسه اختصاص دادند.

 

بنابراین، بله، مهم است که جوانان چگونه به این سوال پاسخ می‌دهند، مخصوصاً اگر این سوال طوری از آن‌ها پرسیده شود که به آنها اجازه دهد جوابی صادقانه بدهند. همچنین پژوهشگران دریافتند که نوع منابع مالی در دسترس می تواند نوع آینده‌ای که جوانان برای خودشان تصور می‌کنند را شکل دهد. در یک آزمایش، به طور تصادفی به دانش آموزان کلاس هفتم گفته شد تا در مورد کمک‌های مالی مورد نیاز برای دانشگاه تحقیق کنند. دریافت این اطلاعات باعث شد که دانش آموزان امید بیشتری برای حضور در دانشگاه داشته باشند و شغل آینده خود را نیازمند تحصیلات دانشگاهی تصور کنند. مجددا، فکر کردن درباره آینده مرتبط با تحصیل منجر به انگیزه بیشتر برای تمرکز برروی تکالیف مدرسه شد.

 

علاوه بر پاسخ‌های دانش آموزان که برای آینده‌شان اهمیت دارد، مهم است که چنین سوالاتی در زمانی مناسب پرسیده شود. در دوران نوجوانی، انسان جدی‌تر و عمیق‌تر درباره آینده فکر می‌کند. اما این سؤالات در دوران جوانی و سال‌های دانشگاه، هنگام مواجهه با چالش‌های جدید نیز ادامه می‌یابند، و ممکن است جوانان بدون حمایت مسیر پیشرفت را گم کنند. در تحقیقاتی راجع به دانشجویان نشان داده شد که یادآوری اهداف مثبتی که امیدوارید به آن دست یابید (مانند «من می‌خواهم در دانشکده پزشکی پذیرفته شوم») و حتی یادآوری اهداف منفی که میخواهید از آن اجتناب کنید (مانند «من نمی خواهم در نیمه پایین کلاس باشم») می تواند دانش آموزان را به انجام وظایف مدرسه تحریک کند. تفکر درباره یک آینده موفق که دانش آموزان امیدوارند به آن دست یابند، به ویژه برای کسانی مفید است که برای غلبه بر چالش‌های خاصی نظیر امتحان‌دادن یا ارتباط برقرار کردن با استادان با اضطراب بیشتری مواجه می شوند. فکر کردن در مورد آینده موفق پس از دانشگاه، حتی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا بر استرس بالقوه و نگرانی ناشی از مباحث مالی و وام های دانشجویی غلبه کنند.

 

بنابراین ارائه فرصت هایی برای درک تصویر از آینده برای دانش آموزان ضروری است، و این تصاویر میتواند در مواجهه با مشکلات نیز به کمک آنها بیاید. جوانان همیشه ممکن است با عدم اطمینان به آینده مواجه شوند، که ممکن است باعث بی انگیزگی آنها شود، و در این لحظات نیازمند حمایت والدین، دوستان، معلمین خواهند بود.

 

منبع: وبسایت قلمچی

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر