menusearch
naghsheno.net

روانشناسی و اخلاق ,

۱۳۹۴/۹/۲۳ دوشنبه
(0)
(0)
روانشناسی و اخلاق
 روانشناسی و اخلاق
تحقق ارزشهای اخلاقی در مدرسه در صورتی میسر است که معلمان و کارکنان مدرسه به این ارزشها معتقد بوده ،مهارتهای لازم را برای تبدیل آنها به هدفهای رفتاری کسب کرده باشند. ارزشهای اخلاقی مانند مسئولیت پذیری ،احترام به حقوق دیگران ، همکاری ، صداقت ، شجاعت و مهارتهای ارتباطی باید در مدرسه برنامه ریزی گردد و مانند سایر دروس به طور مستقیم درکلاس و مدرسه تدریس شود .

این ارزشها و رفتارهای منطبق با آن در انسان ذاتی و خودانگیخته نیست ،بلکه در طی رشد دانش آموزان در اثر ارتباط با بزرگسالان باید آموخته و درونی گردد . به این منظور آموزه های اخلاقی به عنوان یکی از مهمترین مسائل واهداف مدرسه در دستور عمل قرار گرفته که با حضور مشاوران تربیتی و اخلاقی و بهره گیری از کادر مجرب آموزشی اجرایی خواهد شد.

علاوه بر آموزش ارزشها ، مدرسه باید شرایطی نیز برای کاربرد آنها فراهم آورد .به طور مثال وقتی به دانش آموزان می گوییم که صداقت بهتر از دورویی و یا حضور به موقع بهتر از تأخیراست و مؤدب بودن بر گستاخی ترجیح دارد ؛ باید این مفاهیم را طی فرآیندی چند مرحله ای به آنان تفهیم نمود.دانش آموزان باید بتوانند رفتار جدید را آزمایش و تمرین کنند و به آثار آن پی ببرند .

در این راستا، کلمات و پیامهایی که بیانگر ارزشهای اخلاقی مورد نظر است ، نقاط مختلف مدرسه و در معرض توجه دائم دانش آموزان قرار گرفته اندو در فرصتهای مختلف درباره ی آنها صحبت خواهد شد ." نقش نو" کلماتی مانند احترام ، همکاری ، درستی ، تفاهم ، بخشش و عفو را به عنوان ارزشهای مهم در مدرسه با حروف درشت در تابلوهای متعدد و در سرسرا یا نقاط دیگر نصب کرده است تا دانش آموزان با این مفاهیم دائما درگیر بوده و در مورد آنها فکر کنند. همچنین تعلیم و تربیت اخلاقی محدود به کلاس درس نیست و این ارزشها باید از مرز کلاس عبور کرده به زمین بازی ، سالن اجتماعات ، ناهار خوری ، دفتر مدرسه و حتی اتوبوس راه یابد و از آنجا به خانه و جامعه ی کلی گسترش پیدا کند . اگر در مدرسه روح انصاف ، عدالت ، اعتماد متقابل و صمیمیت بین مسئولان مدرسه و معلمان برقرار باشد ،بچه ها عدالت ، صمیمیت و احترام متقابل را یاد می گیرند .

به طور اجمالی، رویکرد اصلی دبیرستان نقش نو توجه به اخلاق مداری و دانش است تا با پرورش این اندیشه و تقویت اخلاقیات در دانش آموزان متوسطه اول اندیشه و اخلاق مداری را در همه ی مراحل زندگی به آن ها آموزش دهد.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر